💥NACHÁZÍTE SE NA STRÁNKÁCH ARCHÍVNÍCH INFORMACÍ STARÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK, POSLEDNÍ ÚDAJE JSOU ZE 13. PROSINCE 2022. NOVÉ STRÁNKY JSOU NA ADRESE www.jestrabi-lhota.cz💥

V naší obci již tradiční slavnosti Staročeských Májů letos mnoho nezlobilo počasí, tudíž byl, až na několik okamžiků, krásný sobotní den 12. května 2018.
Ve 13 hodin se rozběhl děj celé akce, který jako vždy zahájili tanečníci, kteří u pomníku padlých, z rukou těch nejmenších, položili květinu. Poté již starosta Máje zahájil a popřál účastníkům hodně zábavy a pěkné počasí.
Následoval průvod obcí, kde tanečníci chodili, jako obvykle, po domech , u kterých byla umístěná májka a v kole provedli rodiče, prarodiče a v neposlední řadě také dívky z domů, u kterých zaklepali. Vše se neobešlo bez legrace, pohoštění a radosti u jednotlivých stavení. Zhruba o 16 hodině průvod zastavil na přestávku u Krále- největší z májek, který byl i letos umístěn u kulturního domu, aby ty nejmladší tanečníci zatancovali lidový tanec Česká beseda pro již v tu dobu mnoho shromážděných diváků.
Vzápětí se šlo na další část obce, kde se pokračovalo v tancích. Tak pod vedením kapely Starostova dvanáctka obešli tanečníci s průvodem přihlížejících i poslední třetinu Jestřabí Lhoty. Přibližně kolem 19 hodiny byl již velký dav přihlížejících zvědav, zda se letošní zakončení vyrovná , nebo třeba i předčí minulé ročníky.
druzina2018Provedení klasického národního tance Česká beseda se letos rozprostřelo do hodně pěkných šesti kol tanečníků, kteří měli po jeho provedení velký aplaus přihlížejících diváků. Nakonec nastalo to, co se svou popularitou minimálně závěrečnému tanci vyrovná a to představení taškařice „Poprava krále“, kterou, jako již každoročně, obohacují svými téměř oscarovými výkony jednotliví herci. Za stálici souboru a pravděpodobně největší hvězdu je, samozřejmě neoficiálně považován představitel Krále(Robin Tříška) , který svým osobitým humorem popsal stav nejen své vesnice , ale i vesnic okolních a přilehlých hradů, včetně toho pražského s jeho obyvateli. Žalobce(Lukáš Málek), Kat(Jirka Zeman) a drábové s mnichem odvedli také skvělé ochotnické divadelní řemeslo, za které by se nemuseli stydět ani v Divadle Na Vinohradech.
Konec našich Májů byl prostě barevný, veselý a myslím, že se nelíbil pouze organizátorům, pak nám kteří jsme jim pomáhali, ale především všem, kteří si tento den udělali na tuto slavnost místo ve svých diářích.
Večer následovala, také již neodmyslitelná Májová zábava, která tentokrát přilákala do sálu kulturního domu bezmála dvě stě účastníků. Kapela Míly Hartmana Eso také odvedla výbornou práci a proto i sobotní večer a noc(pro některé ráno) bylo skvělým zakončením letošních slavností.
Na závěr si dovolím velké poděkování organizátorům celé akce manželům Petře a Lukáši Málkovým, bez kterých by letošní Máje nebyly určitě tou skvělou akcí, v jakou se nakonec během celé soboty, s kouskem neděle, staly.
Dále samozřejmě děkujeme všem účastníkům příprav, které již od čtvrtka probíhaly v okolních lesích, ať už třeba Láďovi Týmovi, který letos zasedl za traktor, Pepíkovi Neubertovi za zapůjčení traktoru, Oldovi Kosprtovi, Fandovi Čáslavskému st. za práce v lese a mnoha dalším, které bych samozřejmě nechtěl opomenout. Děkujeme také celé skvělé divadelní družině. Paní fotografce, jejíž snímky postupně doplňujeme do naší galerie a samozřejmě všem tanečnicím a tanečníkům o kterých ta slavnost vlastně byla. Všem vám znovu děkujeme. Doufám, že jsem na nikoho nezapomněl, což bych opravdu nerad.
Úplně na samotný závěr celého dnešního článku bych si dovolil zamyšlení nad budoucností naší již tradiční slavnosti. Za mou osobu, a předpokládám, že i za mnoho a mnoho z Vás si dovolím napsat, že Máje , které by se v obci Jestřabí neměly v budoucnu konat by byly velkou ztrátou v kulturním dění naší obce. Ale .... Proč o tom píši ? Již řadu let se o přípravy slavností, které jsou hlavně slavnostmi mládí, stará především starší generace , ne ta se kterou slavnost souvisí především. A právě této generaci se budeme v budoucnu organizaci snažit předat. Samo sebou budeme ve všem nápomocni, nikoli však odpovědni za organizaci slavností. Samotné slavnosti se buď budou, nebo nebudou konat v závislosti na vůli mladých o kterých to především je. Tradice jsou krásné, ale tradice se vším všudy. Uměle udržovat něco, o co někdo ani nestojí a je těžké ho vůbec přemlouvat k účasti je opravdu hodně složité. Tím se samozřejmě nechci dotknout těch, kteří se aktivně na přípravě a uskutečnění letošních Májů zúčastnili.
Máje 2018 v Jestřabí Lhotě skončily, ať žijí Máje 2019 ! :)

uredni hodiny ou 2021

Obecní úřad

Adresa :

Jestřabí Lhota 74
28002 Kolín
Telefon:

321 798 223
Starosta:

724 093 331

Místostarosta:

724 854 523
Pověřenec GDPR :
Ing. Vladimír Karas
poverenec@jestrabi-lhota.cz
Fax:

321 400 138
IČO:

00235415

DIČ:

CZ00235415
Datová schránka :

2qibpdr
Číslo účtu :

5652781319/0800

Kontakt

interaktivní mapa obce

JONA5 inzerce Zpravodaj

Svátky

Dnes : Ivan
Zítra : Adriana
Pozítří : Ladislav

Kalendář

Jak bude ?

Meteoradar